Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Eksperci > Zapytaj ogrodnika > Choroba grabów

Choroba grabów

Mój żywopłot z grabów, który ma dwa lata zamiera. Co może to powodować?

Jeśli ordzawieniu towarzyszy osłabiony wzrost roślin, najprawdopodobniej mamy do czynienia z pordzewiaczem grabowym (Tegonotus depressus). Jest to szpeciel - drobny roztocz o ciele długości ułamka milimetra, niewidoczny więc raczej gołym okiem. To, co możemy zaobserwować, to właśnie ordzawienia na liściach oraz zahamowanie wzrostu. Pierwsze zmiany można zaobserwować już w lipcu, a w sierpniu liście rośliny są już całe rdzawobrązowe. Już wiosną, zimujące samice żerują w pąkach, a gdy temperatura przekroczy 10 °C, samice wychodzą z pąków (wówczas jest to najlepszy moment, aby je zwalczyć) i składają jaja w pobliżu nerwów, na spodniej stronie młodych liści. Szkodniki te żerują na roślinach już od maja, kiedy na świat przychodzi kolejne pokolenie szkodnika (w ciągu roku może być nawet 10-11 pokoleń, stąd ich wysoka szkodliwość). Roztocza żerują na spodniej stronie liści, dlatego ich zwalczanie jest dość trudne i tak istotne jest, aby opryski wykonać w odpowiednim momencie, czyli w okresie pękania pąków liściowych, wiosną. Opryski wykonujemy najczęściej dwukrotnie, w odstępie 7-10 dni. W tym celu można zastosować preparaty chemiczne np. LambdaCe Z 050 CS, Karate Zeon 050 CS, KUNG-FU 050 CS (każdorazowo dokładnie zgodnie z instrukcją dołączoną do preparatu). Opryski można wykonać już teraz, ale mogą one nie dać pożądanych efektów, gdyż uda nam się w ten sposób wytępić zaledwie część pordzewiacza. Życzę powodzenia!

Potrzebujesz pomocy przy założeniu ogrodu? Nie wiesz jakie rośliny posadzić w ogrodzie i jak je pielęgnować? Zapytaj naszych specjalistów. Bezpłatnych porad udzielają ogrodnicy i architekci krajobrazu.

Tagi
Wiosna, ach to TY :)
Wiosna, ach to TY :)

Wiosennie zrobiło się w naszej pracowni florystycznej. Wyczekujemy niecierpliwie słonecznych dni i...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © TIME S.A. 2008-2018 | Design by TIME S.A. | Hosted by SuperMedia