Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Eksperci > Zapytaj ogrodnika > Przycinanie jodły amerykańskiej

Przycinanie jodły amerykańskiej

Mam na działce dwie jodły amerykańskie. Osiągnęły wysokość około 7 m. Ze względu na bliskość domu oraz niewielki ogródek, nie chciałbym aby drzewa dalej się rozrastały na wysokość i szerokość. Planuję obciąć czubek i skrócić gałęzie. Jak mógłbym to zrobić najbezpieczniej dla drzew?

Jodła źle znosi silne cięcie i po takim zabiegu raczej nie odbudowuje korony (dobre efekty daje przycinanie młodych przyrostów w pierwszych kilku latach wegetacji, bo to pozwala stworzyć regularną, gęstą koronę) - po usunięciu kilkuletnich gałęzi nie wyrastają w ich miejsce nowe pędy. Jeśli jednak z jakiegoś powodu cięcie jest konieczne, jodłę można przycinać albo w marcu zanim rozpocznie wegetację, albo w sierpniu, gdy ciemnieją tegoroczne przyrosty. Trzeba jednak pamiętać, że usuwanie dużych gałęzi źle wpływa na kondycję drzewa. Osłabione, łatwiej ulega infekcjom i inwazjom szkodników. Lepiej więc nie wykonywać całego cięcia równocześnie a rozłożyć je na kilka etapów (w kolejnych sezonach) - wtedy drzewo ma większą szansę na utrzymanie się w dobrej kondycji. Ścięcie przewodnika zahamuje wzrost jodły, ale też sprawi, że drzewo będzie miało dosyć pokraczny pokrój. Warto więc konary lekko skrócić tak, by nadać koronie możliwie regularny kształt.

Potrzebujesz pomocy przy założeniu ogrodu? Nie wiesz jakie rośliny posadzić w ogrodzie i jak je pielęgnować? Zapytaj naszych specjalistów. Bezpłatnych porad udzielają ogrodnicy i architekci krajobrazu.

Tagi
W barwach narodowych
W barwach narodowych

Ostanio wykonywałam dekoracje na 15 sierpnia, na święto wojska Polskiego. Ślub był cały w barwach...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia