Usuwanie przekwitniętych kwiatostanów różanecznika [Porada eksperta]

2013-01-10 13:09

Przeczytałem Pani opinię na temat cięcia przekwitniętych kwiatostanów u różanecznikow. Co jednak robić, jeżeli roślina jest duża (ok. 3 m wysokości) więc dostęp do sporej liczby przekwitłych kwiatów jest bardzo utrudniony lub wręcz niemożliwy ? Pozostawić ? Czy w takim razie będzie obficie kwitła w przyszłym roku ?

Agnieszka Mike - Jeziorska
Radzi: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.

Proszę usunąć tyle przekwitniętych kwiatostanów, ile Pan zdoła. Najlepiej je wyłamać, co powinno przyjść stosunkowo łatwo, a nie wycinać, gdyż na narzędziach (sekator) łatwo można przenieść choroby. Z fitosanitarnego punktu widzenia jest to dla rośliny korzystniejsze. To pobudzi roślinę do obfitszego kwitnienia w przyszłym roku, ale proszę sie nie martwić, bez tego zabiegu różanecznik powinien rownież zakwitnąć. W naturze nikt nie wykonuje takich zabiegów, a różaneczniki nadal kwitną!) Życzę powodzenia!

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.