Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Eksperci > Zapytaj ogrodnika > Wiosenne opryski drzew owocowych

Wiosenne opryski drzew owocowych

Czy powinno pryskać się nowo posadzoną gruszę oraz jedno mocno przycięte stare drzewo jabłoni? Czy najlepszy będzie Miedzian 50WP? Kiedy wykonać pierwszy oprysk, a kiedy kolejne?

Wszystko zależy od tego, przeciwko jakim chorobom i/lub szkodnikom zamierza Pan opryskiwać drzewa owocowe. Miedzian 50 WP to środek grzybobójczy, w formie proszku do sporządzania zawiesiny wodnej o działaniu kontaktowym do stosowania zapobiegawczego w ochronie roślin rolniczych, sadowniczych, warzywnych i leśnych przed chorobami grzybowymi i bakteryjnymi. W uprawie roślin sadowniczych (jabłoń, grusza), stosowany jest on zapobiegawczo przeciwko parchowi. Zalecane dawki to 1,5 kg/ha środka, rozpuszczone w 500-750 l/ha. Ze względu na możliwość spowodowania oparzeń środek stosować należy tylko wiosną, przed całkowitym rozwinięciem się liści, podczas 1-2 zabiegów. Aby zabieg był efektywny, ciecz robocza musi dokładnie pokryć pędy, do całkowitego ich zwilżenia. Jeśli preparat nie zostanie zmyty przez deszcz, jego działanie zapobiegawcze wynosi 6-8 dni. Pierwsze zabiegi zapobiegawcze należy wykonywać od momentu rozpoczęcia wegetacji, czyli mniej więcej tzw. okresu pękania pąków, a następnie po 7-10 dniach. Wszystko zależy też od pogody... Sprawa oprysków drzew owocowych jest dość skomplikowana, podobnie jak schemat ich zastosowania. Proponuję wiec sięgnąć do literatury fachowej lub zaopatrzyć się w Program Ochrony Roślin Sadowniczych, na podstawie którego można choć w przybliżeniu określić terminy poszczególnych oprysków i możliwości zastosowania różnych preparatów (szczególnie, jeśli chcemy stosować opryski zapobiegawcze, zanim wystąpi dana choroba). Po infekcji, gdy widać już objawy chorobowe lub objawy żerowania jakiegoś szkodnika, jeśli tylko otrzymam opis i/lub zdjęcia niepokojących objawów - jestem w stanie pomóc. Życzę powodzenia!

Potrzebujesz pomocy przy założeniu ogrodu? Nie wiesz jakie rośliny posadzić w ogrodzie i jak je pielęgnować? Zapytaj naszych specjalistów. Bezpłatnych porad udzielają ogrodnicy i architekci krajobrazu.

Tagi
Róże
Róże

Róże, królowe kwiatów. Dla jednych oklepane, dla mnie zawsze będą piekne,...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia