Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Wiosenne opryski drzew owocowych

Czy powinno pryskać się nowo posadzoną gruszę oraz jedno mocno przycięte stare drzewo jabłoni? Czy najlepszy będzie Miedzian 50WP? Kiedy wykonać pierwszy oprysk, a kiedy kolejne?

Wszystko zależy od tego, przeciwko jakim chorobom i/lub szkodnikom zamierza Pan opryskiwać drzewa owocowe. Miedzian 50 WP to środek grzybobójczy, w formie proszku do sporządzania zawiesiny wodnej o działaniu kontaktowym do stosowania zapobiegawczego w ochronie roślin rolniczych, sadowniczych, warzywnych i leśnych przed chorobami grzybowymi i bakteryjnymi. W uprawie roślin sadowniczych (jabłoń, grusza), stosowany jest on zapobiegawczo przeciwko parchowi. Zalecane dawki to 1,5 kg/ha środka, rozpuszczone w 500-750 l/ha. Ze względu na możliwość spowodowania oparzeń środek stosować należy tylko wiosną, przed całkowitym rozwinięciem się liści, podczas 1-2 zabiegów. Aby zabieg był efektywny, ciecz robocza musi dokładnie pokryć pędy, do całkowitego ich zwilżenia. Jeśli preparat nie zostanie zmyty przez deszcz, jego działanie zapobiegawcze wynosi 6-8 dni. Pierwsze zabiegi zapobiegawcze należy wykonywać od momentu rozpoczęcia wegetacji, czyli mniej więcej tzw. okresu pękania pąków, a następnie po 7-10 dniach. Wszystko zależy też od pogody... Sprawa oprysków drzew owocowych jest dość skomplikowana, podobnie jak schemat ich zastosowania. Proponuję wiec sięgnąć do literatury fachowej lub zaopatrzyć się w Program Ochrony Roślin Sadowniczych, na podstawie którego można choć w przybliżeniu określić terminy poszczególnych oprysków i możliwości zastosowania różnych preparatów (szczególnie, jeśli chcemy stosować opryski zapobiegawcze, zanim wystąpi dana choroba). Po infekcji, gdy widać już objawy chorobowe lub objawy żerowania jakiegoś szkodnika, jeśli tylko otrzymam opis i/lub zdjęcia niepokojących objawów - jestem w stanie pomóc. Życzę powodzenia!

Potrzebujesz pomocy przy założeniu ogrodu? Nie wiesz jakie rośliny posadzić w ogrodzie i jak je pielęgnować? Zapytaj naszych specjalistów. Bezpłatnych porad udzielają ogrodnicy i architekci krajobrazu.

NEWSLETTER

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach...

Newspaper
Kolorowy bukiet
Kolorowy bukiet

Kochamy frezje! Zwłaszcza wiosną. Poniżej jeden z naszych wiosennych bukietów. Mamy nadzieję, że...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2015 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia