Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Eksperci > Zapytaj ogrodnika > Ficus microcarpa 'Ginseng': dlaczego opadają liście?

Ficus microcarpa 'Ginseng': dlaczego opadają liście?

Witam! Od października jestem posiadaczką ślicznego fikusa, który przyjechał do mnie z Holandii, ma już 1 metr wysokości i był naprawdę obfity, ale od czasu jak jest u mnie traci liście i nie wiem dlaczego. Liście co prawda nie usychają, ale brązowieją, skręcają się i odpadają, często opadają też zielone. Jak pomóc roślince żeby przetrwała? Dołączam zdjęcie z liściem który właśnie opadł. Będę bardzo wdzięczna za pomoc.

Ficus microcarpa lubi spokój: nie należy go przesuwać, obracać, przenosić. Nie wolno go także nadmiernie podlewać. Wydaje się, że w tym przypadku wszelkie te sytuacje wystąpiły masowo. Po pierwsze: zmiana miejsca, po której fikus musi przystosować się do nowego środowiska i miejsca pobytu. Po drugie: na załączonym zdjęciu wyraźnie widać, że roślina ma zdecydowanie zbyt mokro. Dodatkowym problemem jest podłoże złożone z torfu i włókna kokosowego - o ile doskonałe dla producentów roślin (jest sterylne i łatwo dobrać dawki nawozowe), o tyle kłopotliwe w uprawie domowej. Tego typu podłoże ma to do siebie, że nie może zbytnio przeschnąć (czego w tej chwili wymagałaby roślina), ponieważ pod wpływem niedoboru wody zmienia swoje właściwości chłonne i po przesuszeniu bardzo trudno podlać roślinę, ponieważ podłoże "zasklepia się" i nie przyjmuje wody. Dodatkowo wynikiem zbyt obfitego podlewania są tu choroby grzybowe, które prawdopodobnie już zaczęły atakować roślinę (wskazuje na to wygląd opadłych liści). W takiej sytuacji najlepiej byłoby przesadzić roślinę do nowego podłoża (przynajmniej takiego dla domowych roślin zielonych) i nie podlewać, do momentu niemal całkowitego przeschnięcia. Tuż po przesadzeniu podlać tylko odrobinę, aby cząstki podłoża dobrze oblepiły korzenie. Do wody po przesadzeniu dodałabym grzybobójczego środka, np. Bioczos lub Biosept, który dodatkowo pomoże zwalczyć ewentualne infekcje. Dodatkowo należałoby dodawać w/w środek do kilku kolejnych podlewań (zgodnie z instrukcją na załączonej ulotce). Po tych wszystkich zabiegach roślinę należy ustawić w spokojnym miejscu i czekać, aż dojdzie do siebie. W uprawie tego gatunku (szczególnie w okresie zimowym) konieczne jest częste zraszanie rośliny lub ustawienie doniczki w głębszej podstawce wypełnionej wodą, na warstwie żwiru lub kamyków, tak aby otwory odpływowe nie dotykały bezpośrednio lustra wody. Życzę powodzenia!

Zdjęcia: autor pytania

Potrzebujesz pomocy przy założeniu ogrodu? Nie wiesz jakie rośliny posadzić w ogrodzie i jak je pielęgnować? Zapytaj naszych specjalistów. Bezpłatnych porad udzielają ogrodnicy i architekci krajobrazu.

Tagi
Roboty ogródkowe
Roboty ogródkowe

Bardzo pracowity okres dobiega końca i to nie ze względu na wykonanie wszystkich zaplanowanych...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia