Rak bakteryjny drzew owocowych na czereśni [Porada eksperta]

2013-01-10 13:03

od 3-4 lat na mojej czereśni popękała kora i potworzyły się guzy z wyciekiem jakby żywicy. dodatkowo od 3 lat owoce gniją bardzo. Fakt,że jest to odmiana bardzo plenna owocująca co roku w gęstych gronach co sprzyja gniciu. Czy jest na to jakaś rada czy konieczne jest wycięcie. Czy i jak można szczepić czereśnie? Myślę o tej możliwości w sytuacji gdyby trzeba było wyciąć a chciałbym mieć tę odmianę, a nie wiem jak się nazywa.

Agnieszka Mike - Jeziorska
Radzi: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.

Opisane objawy pękania kory i wycieków są dość typowe dla raka bakteryjnego drzew owocowych. Jest to choroba wywoływana przez bakterie Pseudomonas syringae. Wiosną bakterie wnikają do roślin poprzez znamiona słupków i porażając je - przenikają dalej, do pędów i pni. Do infekcji dochodzi również jesienią. Wówczas bakterie wnikają poprzez liczne blizny na pędach, pozostałe po opadłych liściach. Bakterie powodują na roślinach liczne szkody, od zamierania zainfekowanych kwiatów począwszy, poprzez przebarwienia i zamieranie liści oraz gnicie owoców, na odstawaniu kory i wyciekach gumy skończywszy. Wszystko to razem prowadzi niestety do znacznego spadku ilości owoców, a w końcu do stopniowego zamierania drzewa. Ponieważ choroba rozprzestrzenia się i funkcjonuje we wszystkich organach, roślina taka nie nadaje się do rozmnożenia. Wraz z nią przeniesiemy bowiem infekcję na młode drzewo. Najlepszym wyjściem jest niestety usunięcie takiego drzewa, bowiem, nawet pomimo intensywnej ochrony chemicznej (tu niestety niezbyt skutecznej), może ono być źródłem infekcji dla sąsiednich drzew owocowych. Jeśli chcemy sadzić młode drzewka, najpierw musimy usunąć wszystkie porażone, ponieważ w niedługim czasie nowe nasadzenia mogą być również zainfekowane.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.