Nawożenie popiołem [Porada eksperta]

2013-01-10 13:03

Proszę mi łaskawie powiedzieć, czy popiół uzyskany ze spalania liści drzew liściastych, igieł, skoszonych traw nadaje się do nawożenia trawnika. tak się składa, że w mojej miejscowości nie sposób pozbyć się odpadów organicznych, a śmietnik przydomowy jest zbyt mały, więc na jesieni po zgrabieniu liści, igieł i traw spalam to w ognisku. Czy popiołem uzyskanym w ten sposób można bezpiecznie nawozić trawnik? Inna sprawa to fakt, że mam problem ze ślimakami.

Agnieszka Mike - Jeziorska
Radzi: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.

Popiół to doskonały i ekologiczny nawóz. Zawiera sporo potasu (K2O), fosforu (P2O5) i wapnia (CaO) oraz mikroelementy. Dokładny skład jest w tym przypadku trudny do określenia, jest bowiem zależny od składu spopielanego materiału. Popiół działa powoli i w przeciwieństwie do innych nawozów mineralnych i ma w miarę zrównoważony skład. Nie zawiera tylko azotu, co akurat w tym przypadku jest korzystne, gdyż oznacza to, że można stosować go również (a może przede wszystkim) jesienią, gdy nawożenie azotowe jest "niemile widziane" przez rośliny, gdyż w tym okresie zwiększa podatność młodych przyrostów na niskie temperatury. Popiół można stosować bezpośrednio na zagony, pod większość roślin lub dodawać do kompostu. Bezpośrednio pod rośliny najlepiej stosować niewielkie dawki, gdyż podany jednorazowo w dużej ilości nie zostanie należycie wykorzystany, a pozostałości mogą przekształcić się w sole, których rośliny nie będą w stanie pobrać, dodatkowo wzrośnie niekorzystnie zasolenie gleby. Nawóz ten doskonale sprawdzi się na trawniku. Ostrożnie (w nieco mniejszych dawkach) należy go stosować pod iglaki, a przede wszystkim pod rośliny kwasolubne, gdyż ze względu na sporą zawartość wapnia powoduje niekorzystną dla tych roślin alkalizację (odkwaszenie) podłoża. Świetnie sprawdzi się również w ogrodzie warzywnym. Jeśli zaś chodzi o ślimaki, będzie to strzał w dziesiątkę, ponieważ popiół działa na nie odstraszająco, a jednocześnie, rozsypany wokół roślin, jest dla ślimaków barierą bardzo trudną do przebycia!

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.