Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Eksperci > Zapytaj ogrodnika > Cięcie lawendy

Cięcie lawendy

Mam krzaczek lawendy w doniczce. Kiedy i jak powinnam ją przycinać, aby ładnie kwitła?

Aby maksymalnie przedłużyć kwitnienie lawendy, należy już podczas kwitnienia usuwać na bieżąco wszystkie przekwitnięte kwiatostany, u ich podstawy. Dalsze cięcie lawendy polega na ścięciu wszystkich pędów na wysokość 5-10 cm. Jeśli tego nie zrobimy, w kolejnym roku lawenda będzie ogałacać się od dołu i nie będzie wyglądała już tak atrakcyjnie. Ścięcie pędów spowoduje ładne zagęszczenie krzewu wiosną oraz zwiększenie liczby kwiatów. Są dwie szkoły cięcia: zgodnie z pierwszą cięcie należy wykonać późną jesienią, a według drugiej - wiosną, tuż po ruszeniu sezonu wegetacyjnego. Ja jestem raczej za cięciem wiosennym, gdyż dopiero wtedy można ocenić, jakie ewentualne szkody poczyniła zima i się do nich odnieść. Jeśli jednak możemy dobrze zabezpieczyć roślinę na zimę - cięcie wykonujemy jesienią. Jeśli lawenda rośnie w doniczce, istotne jest zabezpieczenie jej korzeni na zimę. Można wkopać roślinę wraz z doniczką do ziemi w ogrodzie. Można też zabezpieczyć doniczkę styropianową matą (koniecznie ze wszystkich stron, także od spodu, ale zapewniając swobodny odpływ wody).

Potrzebujesz pomocy przy założeniu ogrodu? Nie wiesz jakie rośliny posadzić w ogrodzie i jak je pielęgnować? Zapytaj naszych specjalistów. Bezpłatnych porad udzielają ogrodnicy i architekci krajobrazu.

Tagi
Zaczynamy nowy sezon

Zasiałam w doniczkach i skrzynkach różne warzywa i kwiaty na rozsady. Seler, Por, Majeranek,...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia