Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Eksperci > Zapytaj ogrodnika > Jeżyny bezkolcowe

Jeżyny bezkolcowe

Kilka lat temu posadziłam jeżyny bezkolcowe. Krzewy są piękne, duże, wypuszczają pędy pełne kwiatów, ale zamiast dojrzewać zaczynają usychać i wcale nie ma owoców (usychają te pędy, na których są kwiaty). Co robić? Szkoda mi je wycinać.

Choroba atakująca Pani krzewy jeżyny to najprawdopodobniej zespół chorób znanych pod nazwą zamieranie pędów. Jest to jedna z najgroźniejszych chorób atakujących jeżyny i maliny. Przyczyną są różne patogeny grzybowe, które łącznie dają objawy zamierania całych pędów, mogące już w pierwszym roku uprawy skutecznie obniżyć plon owoców. Sprawcami choroby są takie patogeny, jak: Didymella applanata, Leptosphaeria coniothyrium, Botrytis cinerea, Verticillium spp. i Fusarium spp. Najważniejsze w zwalczaniu choroby są zabiegi agrotechniczne, które zapobiegają jej rozprzestrzenianiu. Przede wszystkim należy usuwać chore pędy u samej ich podstawy, a następnie je palić. To samo trzeba robić jesienią z dwuletnimi pędami, które już owocowały. Należy też zapewnić roślinom luźny pokrój i zapobiegać zbytniemu ich zagęszczeniu (można pędy rozpinać na drutach lub innych podporach), to bowiem - w połączeniu z wilgotną pogodą - przyczynia się do zwiększenia możliwości infekcji. Po zauważeniu pierwszych objawów krzewy należy opryskać jednym z grzybobójczych preparatów chemicznych, np. Euparen, Ronilan, Rowral, zgodnie z wytycznymi zawartymi w ulotce dołączonej do preparatu.

Potrzebujesz pomocy przy założeniu ogrodu? Nie wiesz jakie rośliny posadzić w ogrodzie i jak je pielęgnować? Zapytaj naszych specjalistów. Bezpłatnych porad udzielają ogrodnicy i architekci krajobrazu.

Tagi
Już Wielkanoc!
Już Wielkanoc!

Jak co roku na Wielkanoc zasiałam rzeżuchę i kupiłam doniczkowe narcyzy. Mam też brzozowe gałązki z...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia